Izbegni aditive, ali stvarno
Sada je pravo vreme da stvarno pogledamo šta zapravo jedemo—ili još bolje, da pustimo aplikaciju „Izbegni aditive“ da to uradi za nas! U svetu gde su etikete na prehrambenim proizvodima postale komplikovanije od ugovora za kredit ili toksične veze, ova aplikacija je kao džepni nutricionista koji ti šapuće: „Možda ne bi trebalo da jedeš to…“
Sećaš se onih bombonica koje si u detinjstvu obožavao/la? E pa, možda si jeo/la boju koja je kasnije zabranjena jer se ispostavilo da ima više nuspojava od lošeg horor filma. Mnogi aditivi su godinama smatrani bezbednim, da bi ih naučnici kasnije diskvalifikovali kao kancerogene, neurotoksične ili prosto suvišne. A upravo tu uskače „Izbegni aditive“ – kao najbolji ortak koji ti ne dozvoljava da napraviš loš izbor u supermarketu.
Aplikacija „Izbegni aditive“ nastala je kao alat koji omogućava svakome da donosi informisane odluke o hrani koju konzumira.
Zamisli ovo: nalaziš se u prodavnici, gledaš etiketu omiljenog soka i vidiš gomilu oznaka poput E102, E211, E950… Umesto da se igraš hemijskog detektiva i guglaš svaki od njih (pa se zapitaš da li je to sok ili industrijski rastvarač), jednostavno skeniraš proizvod kroz aplikaciju. Ona odmah izbacuje podatke – da li je neki aditiv sumnjiv, zabranjen u nekim državama ili ima potencijal da naruši zdravlje.
Ne kažemo da treba da baciš sve iz frižidera i pređeš na ispašu po livadama, ali realnost je da prehrambena industrija često koristi aditive koji nisu baš najzdraviji. Neki su ok, ali drugi su zaista problematični i to nećeš saznati na reklami gde se osvežavajući sok toči u usporenom snimku, već kroz pouzdane izvore poput aplikacije „Izbegni aditive“.
Iza aplikacije stoji Hristina Lazarević Milošević, magistar farmacije, koja je svoje profesionalno, ali i lično iskustvo pretočila u platformu koja edukuje i osnažuje potrošače. Nakon 17 godina lečenja dijagnostikovane hronične astme, shvatila je da samo lekovi na duže staze nisu dovoljni i da su promene životnog stila ključne za dugoročno zdravlje. Čitanjem istraživanja, uvođenjem zdravih navika i eliminisanjem štetnih sastojaka iz ishrane, uspela je da postane potpuno zdrava. Ova transformacija postala je osnova njenog rada, pa je pored aplikacije pokrenula i programe „Restart – Čišćenje organizma“ i „ZdravljeKrozNavike“, koji pomažu ljudima da kroz informisanost i male korake naprave velike promene u svom zdravlju.
U eri gde se više pažnje posvećuje tome kakav filter stavljaš na fotku nego šta stavljaš u organizam, aplikacija „Izbegni aditive“ je pravo osveženje. Ne moraš biti nutricionista da znaš šta jedeš – samo treba da budeš pametan i da koristiš tehnologiju u svoju korist. Dakle, pre nego što sledeći put uđeš u market, skini aplikaciju i počni da jedeš pametnije. Jer zdravlje nije trend – to je jedina stvar koja ti zaista treba zauvek.
Ostavite odgovor