Da li je došao kraj hustle influenserima?
Ovih dana, algoritam društvenih mreža može ti uvaliti razne bizarne fenomene, a nas je pre nekoliko nedelja uveo u svet jednog „miami-based“ influensera koji izgleda kao da živi najluksuzniji život, sigurno znaš na koga mislimo. Lik je u brutalnoj formi, vozi super automobile i povremeno trlja unutrašnju stranu kore od banane po licu (ko zna zašto?). Pomislili smo da je bivši profesionalni sportista koji u penziju ulazi u stilu kripto-milionera iz Južne Floride ili DJ-a iz nekog megakluba. Ali ne. Ashton Hall, koji ima više od devet miliona pratilaca, zapravo je… trener. Koji trenira trenere. Da, dobro si pročitao/la. Hall tvrdi da mu njegov luksuzni način života finansira to što na Zoom-u deli mudrosti amaterskim personalnim trenerima. Ima posla ko hoće da radi…
Njegovi jutarnji rituali su postali viralan hit i inspirisali su brojne imitacije (neke u znak poštovanja, neke kao parodiju). Hall ustaje u 3:55 ujutro, skida trakicu sa nosa i selotejp sa usta, pere zube, sređuje bradicu, radi sklekove na balkonu, čita Bibliju, vodi dnevnik, meditira, gleda propoved, umače lice u činiju punu leda i Saratoga flaširane vode (reklamiranje vode u ovom videu nikako ne fali), pakuje svoju Goyard torbu sa ASRV opremom za trening, ide u saunu i vozi svoj braon G-Wagon do nekog misterioznog parkinga gde trči sprintove sa opasačem na grudima (dok ga njegov tim snima iz G-Wagona). Onda se vraća kući, tušira se, ponovo trlja koru od banane po licu, jede zdravi doručak koji priprema misteriozni asistent (ili batler ili partner—ne zna se), ponovo umače glavu u činiju sa ledom i Saratoga vodom, oblači odelo koje mu ne stoji baš najbolje i ide na Zoom da nekome objasni da ,,moramo da uzmemo bar 10.000.” I sve to pre 10 ujutro.
Kultura hustlea i self-improvementa došla je do tačke pucanja, a Hall bi mogao biti njeno zaštitno lice. Većina nas ne želi da živi život lišen zabave, uzbuđenja i radosti, ali ekspanzija ovakvog pristupa stvorila je kolektivni osećaj krivice što ne radimo ,,dovoljno“. Ne kažemo da svi treba da lumpujemo i uništavamo se od alkohola ne mareći za sutra, ali gde je nestao balans? Hallov život deluje privlačno zbog novca, mišića i brojki na Instagramu, ali postoje i zabavniji načini da se zaradi i ostane u formi. Na to sve, ovakvih kao što je on ima još na hiljade, on je samo kap koja je prelila čašu i postala meme.
Najveći paradoks hustle kulture koju influenseri promovišu jeste to što je većina njihovog sadržaja zasnovana na manipulaciji. Oni kreiraju narativ o nekom idealnom životu, ali sami često ne žive ono što propagiraju. Njihov uspeh nije rezultat „pet sati sna“, već činjenice da prodaju priču o uspehu. U stvarnosti, mnogi od njih zarađuju tako što prodaju kurs o tome kako da zaradite, e-knjige o „tajnama produktivnosti“ ili membership u njihovom ekskluzivnom klubu ,,samopomoći“, takođe tu su i česti saveti kako brzo i lako zaraditi (spisak još stvari je podugačak, zaustavićemo se ovde). Ukratko, oni su uspeli ne zato što su pratili sopstvene savete, već zato što su ljude ubedili da bi trebalo da ih prate. Hustle influenseri grade karijere na nesigurnostima drugih, stvarajući pritisak da uvek moraš biti produktivan/na i raditi na sebi, ali istovremeno živeći daleko lagodnije nego što prikazuju. Na kraju dana, njihov „tajni recept za uspeh“ zapravo je samo dobro upakovana iluzija koja im omogućava da zarađuju na ljudima koji misle da je sve to realnost.
Problem sa ovakvim sadržajem je što nikada ne vidimo šta se zapravo dešava iza kulisa. Kako ovaj čovek zaista zarađuje? Ko je onaj lik koji se pretvara da mu je telohranitelj dok vežba? Da li je taj penthaus u Majamiju iznajmljen, pozajmljen ili kupljen? Da li su kola otplaćena ili duguje hiljade na lizingu? Ne proveravam mu račune, ali sve su to pitanja koja mnogima prolaze kroz glavu. Pošto volimo da vežbam, algoritam nam sada stalno gura lošije verzije Halla—tipove iz predgrađa koji piju elektrolite, jedu piletinu sa brokolijem i izgledaju kao da im je život jedno veliko, iscrpljujuće optimizovanje uspeha. Ovi ljudi ne deluju srećno. Deluju samo zauzeto i fit. Treba ići u teretanu, zdravo se hraniti i brinuti o sebi, ali život nije stvoren da bi se izračunao do poslednjeg detalja. Treba ga i živeti.
Ostavite odgovor